Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Tasarımcı

MEHMET EMİROĞLU PRE-SUMMER 2021

Büyük beden gömlekler, kemerlerle bele sabitlenmiş vintage ceketler, havuç pantolonlar, boyfriend jeanler, farklı kemer detayları, tokalar, denim kumaşlar ve vegan kumaşlar… Mehmet  Emiroğlu geçtiğimiz günlerde 2021 ön yaz koleksiyonunu moda severlerin beğenisine sundu. Yeni koleksiyonun detaylarını ve gelecek yaz sezonunda bizleri nelerin beklediğini konuştuk.
 
Coronavirus gündelik yaşamınızı nasıl etkiledi, tasarım serüveninize dahil oldu mu?
Rutin olarak yürümesi gereken pek çok işimizi aksattı tabi ki. Aslında evrenin beklenmedik sürprizler yapabileceğine dair hazırlıklı olmamızı gerektiren bir deneyim oldu, umarım herkes ders çıkarır. Coronavirus tasarım sürecime dahil oldu çünkü uzun süredir arayışta olduğum yeni işaretleri bulmama fırsat tanıdı. Hepimiz için ertelediklerini programlayacak, unuttuğu hatıraları karıştıracak yeni bir denge yarattı. Ben de bu süreçte bolca koleksiyon çizdim ve belli arayışlar içine girdim.
 
Yeni koleksiyonunuzda dikkatimi çeken ilk parça pullu kollar oldu, ilham kaynağı nedir?
Bu koleksiyonda biraz daha tasarımın ihtiyaca yönelik olması gerektiğini düşündüm, basic bir tişörtün üzerine takılabilen volümlü pullu kollar hem bir yaz gecesi davetine kolayca hazırlık hem de elegan bir görüntü oluşturabilir diye düşündüm. Aslında içinde hem trend değerler barındıran hem ergonomik hem de yeni olmasına odaklandım. Pul, payet gibi dikkat çekici materyallerin detaylarda kalmasına dikkat ediyorum.
 
Koleksiyonunuzun teması nedir?
Tek bir teması var diyemem, ben genelde başlıklar halinde çalışırım. Bu koleksiyonun ana başlığı ise ‘’Farklı ırklara ait ten renkleri birbirine karışsaydı ortaya çıkan pantone ne olurdu?’’ sorusu oldu. 2021 ön yaz koleksiyonu olduğu için de biraz daha gündelik, çok amaçlı ve unisex iddiası olan formlar kovaladım. Önceki koleksiyonunuz “Mahizer” de olduğu gibi yeni koleksiyonunuzda da plise detayları görüyoruz. Peki, koleksiyonun diğer detayları neler? Form ve form verebildiğim kumaşlar benim için önemli değerler. Bazen avantgard bazen couture olabilecek detayları gündelik hayata adapte etmeyi seviyorum. Bu koleksiyonda genel olarak kontrast detaylar farklı kemer detayları, tokalar, denim kumaşlar ve vegan kumaşlar kullandım.
 
Koleksiyon serüveniniz nasıl geçti?
Ön yaz aslında tasarımcı için zaman ve bütçe ayırması zor bir sezon. Ülkemizde mevsimler de bu şekilde ayrılmıyor zaten ama coğrafik konumuz da her türlü geçiş sezonunu da içinde barındırıyor. Bu sezon bunu avantaja çevirim kendime ara koleksiyonlar yapmak gibi bir alışkanlık edindirdim. Daha önceki koleksiyonlarda mevsimi tam yansıtmadığını düşündüğüm parçaları bu koleksiyonda bir araya getirdim. Ekim ayında sunacağım yaz koleksiyonundan sonra da ön sonbahar koleksiyonumu sunmak istiyorum.
 
2020 İlkbahar - Yaz modası hakkında tüyo verecek olursanız?
Kadının daha erkeksi tavırlar takındığı bir sezona giriyoruz. Büyük beden gömlekler, kemerlerle bele sabitlenmiş vintage ceketler, havuç pantolonlar, boyfriend jeanler diyebilirim.
 
Laleli Bölgesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Laleli’nin eskiden 40 yaş üstü ürün satan markaların toptan alım yaptığı bir semt olduğunu düşünürdüm.  En azından gezindiğimde vitrinlerde gördüğüm veya duyduğum buydu. Fakat sektörde geçirdiğim zaman zarfında daha gençleştiğini trend ve güncel şeyler satıldığını, yeni ve özgün markalarla iş birlikleri yapıldığını görüyorum. Açıkçası yakın gelecekte satın alma ve satma döngüsünde yaşanacak marjinal değişikliklerle birlikte Laleli’nin daha da gelişeceğini düşünüyorum.

MEHMET EMİROĞLU PRE-SUMMER 2021  - Laleli Dergisi