Ana Sayfa

>

Lasiad

>

Lasiad Haberleri

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇALIŞMALARIMIZI DEVAM ETTİRDİK

Covid 19 tedbirleri gereği #evdekal çağrısına uyarak devletimiz ve kurumlarımızla birlikte bizler de çalışmalarımıza evden devam ettik. 
Türkiye'de mart ayının ilk yarısında ilk Covid-19 vakası görülmesinin ardından salgının yayılmasını önlemeye yönelik birçok tedbir hayata geçirildi. Tüketicilerin eve kapandığı, birçok sektörde fabrika ve mağazaların faaliyetlerine ara verdiği bu süreç, normalleşmenin başladığı 1 Haziran'a kadar devam etti.
Covid 19 tedbirleri kapsamında; devletimiz ve kurumlarımız ile birlikte #evdekal çağrısına katıldığımız dönemde bizler de çalışmalarımıza evimizden devam ettik. Pandemi sürecinin bölgemize, ülkemize ve sektörümüze etkileri, yeni döneme uyum süreci ve pazar ülkelerimizdeki salgının etkilerini online platformlar üzerinden gerçekleştirdiğimiz yönetim kurulu toplantıları ile değerlendirdik. Mayıs Ayı Toplantımız İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin katılımları ile gerçekleşti. Pandemi etkisinden kurtulmak ve gelecek planlarımızı kurgulamak için gereken unsurlardan birisi de pazar çeşitliliği sağlamaktır.
"İHKİB ve Dernekler Paydaş Toplantısı" konulu video konferansında; coronavirus krizi ile ilgili faaliyetler, krizin etkileri ve Covid-19 sonrası moda sektöründe beklenen değişimler görüşüldü. Covid-19 salgınının ekonomik etkilerinin en derinden hissedildiği mart-nisan-mayıs döneminde Türkiye'nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 33,2 azalarak 29 milyar 713,1 milyon dolara geriledi. Salgının yayılmasını önlemeye yönelik alınan tedbirler neticesinde ihracatta yaşanan 3'te 1'lik azalışın ekonomik karşılığı ise 14,7 milyar dolar oldu.Türkiye'nin geçen yılın mart-nisan-mayıs dönemindeki ihracatı 44 milyar 457,2 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmişti. Ekonomilerin kapandığı, fabrikaların çalışmadığı 3 aylık dönemde, Türkiye tüm olumsuzluklara karşın 30 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdi. 

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇALIŞMALARIMIZI DEVAM ETTİRDİK - Laleli Dergisi