Ana Sayfa

>

Kültür - Sanat

>

Gezi

EVDEN ÇIKMADAN GEZEBİLECEĞİNİZ 17 SANAL MÜZE

Coronavirus salgını nedeniyle hem dünya hem de ülkemizde birçok önlem alındı ve alınmaya devam ediyor. Okullarda eğitime ara verildi, etkinlikler iptal edildi ve en önemli uyarı kalabalık ortamlarda bulunmayın yani evde kalın oldu. Size farklı bir deneyim yaşatmak için evden çıkmadan gezebileceğiniz sanal müzeleri derledik.

 

Londra ve hatta dünyanın en çok gezilen müzelerinden biri olan British Museum:

Önemli binlerce esere ev sahipliği yapan ve Londra’ya gidip müzeyi tamamen gezmek istediğinizde gezinin tüm gün bile sürebildiği müze. Ancak sanal turlar, bilgisayarınızın başından ayrılmadan antik Rosetta Taşı ve Mısır mumyaları gibi önemli eserleri görebileceğiniz harika bir deneyim sunuyor.

 

Yaklaşık 10 futbol sahası büyüklükte bir alanı kaplayan ve dünyanın en büyük müzesi olan Louvre:

Louvre Müzesi dünyanın önde gelen sanatçılarının eserlerini bünyesinde barındırıyor. Bu kadar büyük bir müzeyi tek günde tam anlamıyla gezebilmek de oldukça zor. Sanal tura çıkabilir, Apollo Galerisi ve Mısır Antikaları’nı sandalyenizden kalkmadan gezebilirsiniz.

 

New York’un en ikonik yapılarından olan Guggenheim Müzesi:

Frank Llyod Wright tarafından tasarlanan Guggenheim Müzesi, modern ve çağdaş dönemlerin önemli eserlerinin sergilendiği bir müze. Sadece New York’ta değil tüm müzeler arasında da en ikonik görünüme sahip olan müze spiral merdivenleri ile dikkat çekiyor. Bu ikonik merdivenleri çıkmakla yorulmadan sanal olarak yürüyebilirsiniz.

 

Sen Nehri kıyısında konumlanan eski bir tren garı olan Orsay Müzesi:

Empresyonist ressamlardan Monet, Degas, Renoir ve Cezanne gibi sanatçıların eserlerini görebileceğiniz Orsay Müzesi’nde Rodin ve Gauguin’in de heykellerini görebilirsiniz. Online olarak, bu ünlü müzede parmak uçlarınızla dolanabilirsiniz.

 

1937 yılında Washington’da açılan Amerika’nın ünlü müzelerinden Ulusal Sanat Galerisi:

Amerika’nın ünlü müzelerinden Ulusal Sanat Galerisi’nde 2000’den fazla eser bulunuyor. Amerika’ya gidip ücretsiz gezebileceğiniz bu müzeyi sanal olarak ücretsiz turlayabilirsiniz

 

Almanya’nın en büyük müzelerinden biri olan Pergamon Müzesi:

Bergama ve Milet’ten getirilen eserlerin sergilendiği bu müzede gezerken, Anadolu’nun tanıdık toplumlarına denk gelebilirsiniz. Babil İştar Kapısı ve Pergamon Altarı gibi eserleri gezmek için Berlin’e kadar gitmenize gerek yok sanal olarak da bu eserleri inceleme imkanına sahipsiniz.

 

Hollanda’nın en önemli müzelerinden biri olan Rijksmuseum:

Rembrandt ve Jan Vermeer gibi Hollanda’nın Altın Çağ döneminin sanatçılarının eserlerini görebileceğiniz Hollanda’nın en önemli müzelerinden biri olma unvanını taşıyor. Dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olma özelliğini taşıyan bu müze, Amsterdam gezilerinin olmazsa olmazları arasında.

 

EVDEN ÇIKMADAN GEZEBİLECEĞİNİZ 17 SANAL MÜZE  - Laleli Dergisi