Ana Sayfa

>

Haberler

>

Türk - Rus İlişkileri

RUSYA İLE UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Ankara’nın Moskova’ya iki taraf arasındaki uçuşların 15 Temmuz’dan itibaren yeniden başlatılmasını teklif ettiğini ve yanıt beklediğini ifade etti. 

 

''Rusya’dan yanıt bekliyoruz'' 

Rus Interfax ajansına açıklamalarda bulunan Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türkiye'nin Rusya'ya iki ülke arasındaki uçuşların 15 Temmuz'da yeniden başlatılmasını teklif ettiğini açıkladı. Türkiye'nin Rus tarafından yanıt beklediğini ifade eden Samsar, “İki ülkenin yönetimi uçuşların en yakın zamanda başlatılması için sıkı temas halinde. Bu sırada, iki tarafta da salgınla ilgili durumun kontrol altında olması göz önünde bulunduruluyor ve turizm sezonunun yakınlaşması dikkate alınıyor. Kesin tarih henüz belli olmasa da temmuz ayı içinde uçuşların yeniden başlamasını umuyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

Tüm önlemler alındı 

Antalya'da son 15 gün içinde sadece 4 Covid-19 vakası tespit edildiğini belirten Mehmet Samsar, Türkiye'ye gelecek ziyaretçilerin havaalanından itibaren, kullanacakları taşıtlar, konaklayacakları oteller ve gidecekleri restoranlarda salgınla mücadele kapsamında gerekli mevzuat düzenlemesinin yapıldığını belirtti. 

Türkiye'de salgının ilk gününden bu yana ülke genelinde sıkı tedbirlerin uygulandığını ve günlük vaka sayısının düşmeye devam ettiğini kaydeden Samsar, "Mevcut vakaların ise tatil beldelerimizde görülmediği bilgisini sizinle paylaşmak istiyorum. Bu beldelerimizdeki vaka sayısı çok düşük veya yok denecek kadar az. Örnek vermek gerekirse, Rus dostlarımızın en sevdiği yerler arasında bulunan Antalya il sınırları içinde son 15 gündür tespit edilen ortalama vaka sayısı 4, Aydın'da 3, Muğla"da 2." şeklinde konuştu. 

 

 

 

RUSYA İLE UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?  - Laleli Dergisi