Ana Sayfa

>

Haberler

>

Güncel Haberler

Sosyal Medya’nın ünlü anneleri, ' mammashow hassas anne sohbetleri'nde buluştu

Sosyal Medya’da Hassas Anne olarak bilinen yazar Ece Kumkale’nin hassas anne isimli kitabında hayatlarından kesitlere yer verdiği anneler, hikâyelerini mammashow kapsamında düzenlenen ‘Hassas Anne Sohbetlerinde paylaştılar. 
 
‘Anneliğe Dair Herşey’ mottosuyla 9-12 Ocak 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi – CNR Expo’da düzenlenen mammashow, uzman konuklarıyla anne ve anne adaylarına rehberlik edecek çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. CBME Türkiye & mammashow Pazarlama Müdürü Aslı Altınok Erdal, “mammashow’da bu yıl ‘Nasıl Minimalist Anne Olunur?’dan ‘Bebeklerde Uyku Rutini Yaratma’ya, ‘Attachment Parenting: Bağlanma-Temelli Doğal Ebeveynlik’ten, ‘Hamile Göbeği Bağlama ve Bebek Giyme Semineri’ ile ‘Bebeğin İlk Yılında Emzirme, Ek Gıdaya Geçiş ve Beslenme’ gibi anne adayları ve annelerimizin ihtiyaç duyabileceği tüm konularda 21 eğitim semineri hazırladık. Annelerimiz bu seminerlerde alanında uzman 36 konuşmacımızla biraraya geliyor ve onlarla interaktif iletişim kurarak aklındaki tüm sorulara cevap buluyor.” dedi.
 
 
Oyun terapistinden destek aldık
 
Hassas Anne kitabında ‘Boşanmış Anne’ başlığı altında hikâyesini anlatan, 13 yaşında oğlu, 8 yaşında bir kızı bulunan eğitimci, masal anlatıcısı Ayşegül Dede, boşanma anında bir kriz yaşandığını ama sonrasında bunun bir kabullenişe dönüştüğünü belirtti. Dede, boşanma konusunu çocukları ile nasıl aştığını ise hikâyesini ise şöyle anlattı: “Boşanma sonrası kızımda bir güvensizlik duygusu oluştu. Çünkü her yere kendisini benim karnımda çizmeye başladı. Bunun için hem psikoloğumuzdan hem de oyun terapistinden destek aldık. Onun için evde hikâye temelli oyun alanları kurduk. Kızım bu şekilde kendini iyileştirdi. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar oyun oynayarak kendilerini psikolojik olarak iyileştirebiliyor. Boşanma sırasında oğlum daha büyüktü. O bunun için kendini sorguladı ve suçladı. Çünkü ona göre o doğduktan sonra boşandığımıza göre, suç bende, dedi. Yine bir hikâye oluşturduk ve kimsenin kendisini suçlamasına gerek olmadığını ve şartların bunu gerektirdiğini anlattık. Sonra, tamam, anladım, suç ben de değil, dedi.” 
 
Besin alerjisi toplumsal bir mücadele
 
Alerjik Anne başlığı altında hikâyesini anlatan yazar Büşra Uysal, ebeveynlere özellikle annelere özel mesajlar verdi. Oğlunun cevize alerjisi olduğunu söyleyen Uysal, “Komşumuzun yaptığı cevizli baklavanın şerbetini tatması sonucu oğlumuzun cevize alerjisi olduğunu öğrendik. Bu nedenle tanımadığınız çocuklara, tanıdığınız bile olsa ebeveynlerine sormadan sağlıklı bile olsa hiçbir şey ikram etmeyin.” uyarısında bulundu. Alerjisi olan çocukların okul kantinlerinde yemek yiyemediklerini, doğum günü partilerine katılamadıklarını ifade eden Uysal, “Bu çocukların tek olmadığını göstermemiz lazım aslında besin alerjisi toplumsal bir mücadele. “ dedi.
 

Sosyal Medya’nın ünlü anneleri,